- Kupuj obuwie lokalnych producentów, aby nie zwiększać śladu węglowego, generowanego przez transport międzykontynentalny.
- Unikaj kupowania butów tanich, zawierających dużo elementów nieorganicznych (plastikowych, ropopochodnych).
- Regularnie zmieniaj obuwie – nie chodź codziennie w tym samym. Wypełniaj „odpoczywające obuwie” prawidłami lub kulami z gazet, żeby mogły odzyskać swój pierwotny kształt i formę.
- W sklepie wybieraj środki do czyszczenia i pielęgnacji butów w opakowaniach do recyclingu.
- Czytaj etykiety kosmetyków i akcesoriów do obuwia – wybieraj te, które zawierają mniej szkodliwej chemii.
- Nie kupuj środków do konserwacji i pielęgnowania obuwia w dużych ilościach „na zapas”. Każdy krem, balsam, pasta mają swój (ograniczony) termin przydatności do użytkowania.
- Czyste i zadbane obuwie możesz zawsze odsprzedać (na wyprzedaży garażowej, w serwisach aukcyjnych) lub oddać dla potrzebujących. Nie wyrzucaj butów tylko dlatego, że Ci się znudziły.
- Nie wyrzucaj zużytych butów przez okno samochodu, z pokładu statku wycieczkowego, podczas wędrówki na górskim szlaku czy na pikniku w lesie.
PRZYKAZANIA EKOLOGICZNEGO OBUWIA
20 stycznia 2021W trosce o środowisko kiedy tylko możesz zamiast jeździć samochodem, środkami komunikacji miejskiej, jak najczęściej wybieraj rower lub chodź pieszo. Kup porządne, tzn. trwałe i wygodne obuwie, żeby chodzenie lub jazda na rowerze była przyjemnością.