Co to jest SEAQUAL?

SEAQUAL to wyjątkowa inicjatywa, która organizuje, wspiera i promuje sprzątanie oceanów z plastikowych śmieci. Każdego roku do mórz i oceanów trafiają miliony ton różnego rodzaju odpadów. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Wyławiając, przetwarzając i ponownie wykorzystując tworzywa sztuczne zapobiegamy ich rozkładowi i emisji do wód toksycznych związków, trujących morski ekosystem oraz spożywających ryby i owoce morza ludzi. Oszczędzamy też energię i surowce, które byłyby użyte w procesie wytwarzania nowych przedmiotów i zapobiegamy powstawaniu kolejnych odpadów.


Dzięki SEAQUAL organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa rybackie, lokalne samorządy i firmy recyclingowe współpracują przy odzyskiwaniu, gromadzeniu i sortowaniu plastikowych śmieci odłowionych na Morzu Śródziemnym, europejskim wybrzeżu oceanicznym i w przybrzeżnej strefie zachodniej Afryki. Zebrane odpady są czyszczone i poddawane recyklingowi. Przetworzone do postaci granulatu wykorzystywane są na nowo do produkcji mebli, tekstyliów domowych, toreb, butów, ubrań lub elementów wyposażenia samochodów.

DAKOMA Sp. z o.o. od lat prowadzi świadomą politykę ekologiczną w wielu obszarach swojej działalności, m.in. ograniczając stosowanie w produkcji syntetycznych, ropopochodnych surowców, wykorzystując „zieloną” energię z ogniw fotowoltaicznych, ograniczając ślad węglowy materiałów, stosując biodegradowalne opakowania, stopniowo rezygnując ze stosowania sprężonych gazów rozpyłowych, a także promując swoją, pionierską na polskim rynku linię produktów ekologicznych do obuwia – Coccine Eco Line.

Partnerstwo z SEAQUAL to kolejny ważny krok w stronę rozwoju przyjaznego dla środowiska przedsiębiorstwa. Produkowana w Dakomie wkładka do butów Sea&Foot Care to klejnot w serii produktów Coccine Eco Line. Miękka, lateksowa wkładka, która amortyzuje mikrowstrząsy i minimalizuje zmęczenie stóp jest wykonana z materiału pochodzącego z przetworzonych oceanicznych śmieci.

Dzięki temu Dakoma przyczynia się do zmniejszenia globalnej ilości śmieci, pomaga rozwijać ekologiczne technologie, podnosi świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia i inspiruje społeczność oraz indywidualnych konsumentów do włączenia się w aktywną walkę z zaśmiecaniem naszej planety.