A przecież czyste, uporządkowane otoczenie wpływa na jasność umysłu, kreatywność i możliwość koncentracji na zadaniach. Teorie o tzw. „twórczym nieładzie” to mit, który często służy do maskowania lenistwa.

Poza tym, bałagan na biurku może być niebezpieczny. Na przykład gdy ważne dla firmy dokumenty: umowy, oferty, certyfikacje, dokumenty pracowników leżą na wierzchu. Albo na przyklejonych na monitorze karteczkach trzymamy zapisane hasła do poczty, komputera czy nawet bankowości elektronicznej. Wystarczy chwila, by niepożądana osoba przejęła te informacje i wykorzystała je przeciwko nam i naszej firmie.

Osobny problem stanowią przewody, których są niemal tysiące w każdym biurze: do monitora, do komputera, do drukarki, do ładowarki smartphone’a  itp. Je również należy uporządkować i do pomocy warto zaprosić kolegów z zespołu IT.

Jak najlepiej zabrać się za sprzątanie biurka?

Zdejmij wszystko z biurka i pościeraj kurze z blatu i sprzętów. Upewnij się, że używasz odpowiednich preparatów do monitora czy elementów plastikowych, by ich nie uszkodzić. Nie używaj środków o intensywnych zapachach, bo zanim wywietrzeją mogą utrudniać skupienie się na pracy albo nawet wywoływać alergie.

Zanim poukładasz na nowo swoje rzeczy na biurku, podziel wszystko na trzy grupy:

- rzeczy, które wrócą na biurko;
- rzeczy, które schowasz/ zarchiwizujesz, bo mogą być przydatne w przyszłości;
- rzeczy, które od razu, nieodwołalnie lądują w śmietniku.

Doświadczenie podpowiada, że w tej pierwszej grupie powinno pozostać proporcjonalnie najmniej rzeczy.

Oczywiście nie zapominaj o środowisku! Wyrzucane rzeczy koniecznie posegreguj. Papiery, kartonowe teczki, stare gazety czy kalendarze wyrzuć na makulaturę, po uprzednim usunięciu spinaczy i klamerek z dokumentów. Dokumenty z danymi firmowymi lub osobowymi koniecznie wrzuć do niszczarki. Plastikowe oraz metalowe opakowania wyrzuć do odpowiedniego kontenera.