Proekologiczne działania obejmują również coraz większe obszary naszego życia społecznego, rodzinnego i indywidualnych, osobistych wyborów. Czy to organizacja miejsca pracy, czy to projektowanie wnętrza mieszkania, czy wybór odzieży, sprzętów i akcesoriów osobistych.

Jakie proekologiczne działania będą najbardziej widoczne w 2024 roku w ramach przemysłu obuwniczego?

1. Obuwie z materiałów naturalnych, takich jak skóra, drewno czy naturalne włókna roślinne. Każdy but kiedyś się zużyje i trafi na wysypisko. Ważne, aby nie stanowił obciążenia dla środowiska naturalnego dłużej, niż to konieczne i w miarę szybko uległ biodegradacji.

2. Recykling butów - moda na wzornictwo obuwia powstałego z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak PET czy nylon. Rozwijające się technologie odzyskiwania materiałów pozwalają na coraz ciekawsze eksperymenty z powtórnym (i kolejnym) wykorzystaniem tworzyw sztucznych.

3. Buty zero waste - projektowanie butów w taki sposób, aby minimalizować ilość odpadów powstających podczas produkcji. To już nie tylko kombinowanie, jak wykorzystać odpady, ale świadome podejście do gospodarki śmieciowej na etapie projektowania.

4. Buty produkowane lokalnie - wzrasta świadomość konsumencka, dotycząca konieczności obniżenia emisji CO2, związanej z transportem towarów. Obuwie produkowane lokalnie nie musi przemierzać oceanów, by wreszcie trafić na nasze stopy i do naszych szafek.

5. Buty upcyklingowe - tworzenie butów z wykorzystaniem przestarzałych modeli obuwia, które zostały poddane przeróbkom i modernizacjom. Coraz liczniejsze platformy sprzedażowe pełne są odzieży, obuwia i akcesoriów spod znaku „vintage”, nadal przydatnego do użytku, a nawet mogącego nadać stylizacji unikalnego, indywidualnego smaczku po mniejszej lub większej przeróbce.