Zrób to, ale szybko zauważysz, że coś psuje dobry nastrój, atmosferę i widok. To wszędobylskie śmieci. Stały się już one nieodzownym elementem wszelkich krajobrazów miejskich, leśnych oraz górskich. Coraz trudniej jest znaleźć czy nawet wyobrazić sobie niezaśmieconą, naprawdę naturalną, czystą przestrzeń. Nieodpowiednia polityka gospodarowania odpadami, beztroskie podejście do opakowań, wszechobecna ciężka chemia coraz bardziej zaśmiecają, a przy tym zatruwają środowisko, glebę, wodę, zwierzęta i nas samych. A przecież można (i trzeba) zmodyfikować swoje zachowanie nawet w niewielkich sprawach, co może przynieść pozytywny, długofalowy efekt.

1. Picie i jedzenie
Picie możesz nalać do bidonu, a jedzenie spakować w trwałe opakowania wielorazowego użytku. Często i bidon i pojemnik na żywność ma właściwości termiczne, dzięki czemu możesz zabrać na wędrówkę ciepłe picie i jedzenie. Dodatkowo, jeśli zaopatrzysz się w bidon z filtrem, będziesz mógł uzupełniać zapas picia w napotkanych przy trasie kranach i pompach. Wielorazowe pojemniki świadczą o Twojej kulturze osobistej i w wielu schroniskach patrzą na takie sprzęty przychylnym okiem. Może się nawet okazać, że dostaniesz zniżkę, jeśli zamówisz jedzenie wprost do swojego pojemnika. Jeśli jednak zakupy żywieniowe robisz tuż przed wyjściem na szlak – wybieraj napoje i jedzenie w metalowych puszkach. Po opróżnieniu nie ważą wiele, możesz je ze sobą zabrać i wyrzucić do odpowiedniego kontenera.
2. Sztućce turystyczne
Podobnie wygląda sytuacja ze sztućcami. Na wędrówkę przeważnie zabierasz jakiś nóż, więc zaopatrz się również w poręczny widelec i łyżkę. Producenci sprzętu turystycznego oferują wiele niezbędników z twardych tworzyw, drewna lub metali, które łatwo przenosić i łatwo utrzymać w czystości. Powiedzmy zdecydowane NIE, plastikowym sztućcom.
3. Biodegradowalne worki na śmieci
Przydadzą się w trakcie wędrówki do chowania i zabierania ze sobą odpadków po owocach i warzywach. Wyrzucanie ogryzków jabłek, pestek po wiśniach lub skórek po ogórkach w krzaki przy szlaku to nie jest dobry pomysł. Takie podrzutki zmieniają strukturę gleby, a jeśli wykiełkują i wyrosną, zaburzają funkcjonowanie lokalnego ekosystemu, co ma również wpływ na świat owadów i zwierząt.
4. Chustki
Wróciły ostatnio do łask tzw. „męskie chustki do nosa”. Dość spory kwadrat z bawełny lub lnu waży niewiele, więc warto spakować kilka na każde wyjście. Przyda się jako mały ręczniczek do wytarcia rąk lub sztućców po umyciu. Może też posłużyć jako serwetka do spakowania kupionych na szlaku ciastek, oscypków lub owoców. Można nią też zawinąć drobne skaleczenie lub otarcie na ręce lub nodze, a włożona pod czapkę zakryje szyję i kark przed palącym słońcem.
5. Śmieci
Zabierając śmieci ze sobą zmniejszasz problem przeładowanych śmietników przy szlakach, schroniskach i leśnych wiatach. Wywóz śmieci z gór i głęboko położonych, trudno dostępnych leśnych ostępów to często skomplikowana operacja logistyczna. Poza tym zawsze są ogromną pokusą dla lokalnych zwierząt, które mogą zatruć się lub zadławić znalezionymi śmieciami, a na pewno rozwłóczą je po okolicy. Zabierając swoje śmieci ze sobą masz pewność, że nie będą stanowiły problemu i kolejni wędrowcy będą mieli szansę na oglądanie pięknych i czystych krajobrazów.

A jeśli masz taką możliwość – zabierz też ze sobą przynajmniej jednego śmiecia, który już tam był. Natura będzie Ci wdzięczna.